Stratégia fejlesztés és vezetői műszerfalak kialakítása

 
Stratégia nélkül egy vállalat olyan, mint egy hajó kormánylapát nélkül – jobbára csak körbe-körbe jár. Ezért szinte minden vállalatnak van írott stratégiája, bár ez nem mindig aktualizált, és nagyon sokszor nincs lefordítva a mutatószámok nyelvére. E nélkül pedig szinte lehetetlen a stratégia megvalósulását mérni, és motiváló célokat kitűzni, projekteket tervezni.

Szolgáltatásunk egyik eleme ezért a jelenlegi stratégia áttekintése a felső vezetéssel, és egy-másfél tucat stratégiai mutatószám precíz meghatározása (amennyiben ezek még nem állnak rendelkezésre). A stratégiai mutatószámok (KPI-k) mellett taktikai mutatószámok is meghatározásra, vagy rendszerezésre kerülnek. A taktikai mutatószámok jellemző időtávlata egy naptól egy hónapig, míg a stratégiaiaké egy hónaptól több évig terjed.

A mutatószámok rendszerbe foglalása és lebontása, szükség esetén a szükségesnek vélt projektek priorizálása terén a Kiegyensúlyozott üzleti mutatószámrendszerek (BSC, Balanced Scorecard) és Hoshin menedzsment rendszerekkel szerzett tapasztalatinkra is támaszkodunk.

A következő feladat a vállalat által korábban is használt jelentések és egyéb adatforrások összegyűjtése, szükség esetén kiegészítése. A cél az, hogy egy olyan rendszer álljon elő, amelyben a primer adatok frissülése után akár azonnal frissülnek a taktikai és stratégiai mutatószámok is. A primer adatok származhatnak kézzel töltött Excel táblázatokból, ha már üzemel ERP rendszer a vállalatnál, akkor az onnan származó lekérdezésekből, továbbá a Webről (pl. Google analitikák, Google és Facebook Ads hirdetési jelentések) és még további forrásokból is. Esetleg még nem jött el az ERP rendszer bevezetésének ideje? Addig is van megoldásunk 🙂

A megjelenítés nagyrészt grafikonok segítségével történik. Az ilyen vizuális felületet, amely bizonyos fokú interaktivitást is lehetővé tesz és jelzi a problémás területeket, veszélyes trendeket, menedzsment dashboard-nak, magyarul vezetői műszerfalnak nevezzük. Ezek jellemzően Excel alapúak, viszont Excel tudásra nincs szükség a vezetői szintű használathoz. Egyes bonyolult elemzések PowerPivotban is készülhetnek, mely segítségével villámgyorsan elemezhetőek akár gigabájtnyi adathalmazok is.

A nagyfelbontású monitorok korában jó gyakorlatnak tartjuk, ha az összvállalati taktikai és stratégiai adatok egy műszerfalra kerülnek. De az természetesen a megrendelő privilégiuma, hogy eldöntse, miként legyenek szétválasztva a mutatószámok az egyes vezetési és működési területek számára.
 

 
A fenti példa egy gyártással és webes kereskedelemmel is foglalkozó fiktív vállalat vezetői műszerfalának egy részét mutatja. A megoldás néhány jellemzője: a felhasználó nem látja a képleteket (sőt az Excel-es kezelőfelület is eltüntetésre került), nem tudja a lapot „elrontani”, viszont állíthatja egyes ábrák esetében a megtekinteni kívánt mutatót és az időtartam átfogást. Ezen felül az összes fontos mutatóra látja kicsiben (ún. in-line grafikonon) az utóbbi napok vagy hónapok teljesítményét, a trendet, az utolsó értéket, és hogy az elvártaknak megfelelő-e ez az utolsó érték (szemafór színekkel). Nézze meg a képet nagyobb méretben (jobb klikk, mentés vagy megjelenítés). Egy átlagos nagyfelbontású monitoron legalább még egyszer ennyi további információ jeleníthető meg görgetés nélkül. Kívánságra a fiktív vállalatról szóló „esettanulmányt” emailben elküldjük.

A rendszerben beállíthatók a vállalat legfontosabb üzleti céljai, így azok időarányos teljesülése is nyomon követhető. Más mutatók esetében a kialakul rossz trendek, a még elfogadható szinttől eltérő értékek esetében a rendszer jól vizualizáltan (színkódolással, ikonok használatával), de akár automatikusan küldött emailek segítségével is figyelmeztet. Így a vállalat egy ideig szinte robotpilóta üzemmódban is működni tud. Ezentúl már nem kell a vállalat felső vezetőinek szabadság alatt is aggódniuk, hogy mi fogja őket visszatérésükkor várni, vagy nem kell akár napi szinten kommunikálniuk a középvezetőkkel távollétük alatt.
 
Kapcsolódó oldal: Komplex vállalat fejlesztés