Benchmarking

 

„A benchmarking a világ bármely pontján működő más szervezetekkel való folyamatos összehasonlítás és összemérés folyamatát jelenti abból a célból, hogy információt nyerjünk szervezeti filozófiákról és politikákról, gyakorlatokról és mértékekről, melyek segíteni fognak bennünket szervezetünk teljesítményének javításában.”

/Amerikai Termelékenységi és Minőség Központ/

 
A benchmarkinggal kapcsolatos definíciókról és a benchmarking különféle alkalmazásairól további információ a bevezetés a benchmarkingba részben található.
A benchmarking:

  • évtizedek óta az egyik legnépszerűbb menedzsment eszköz a meglévő folyamatok alaposabb megértéséhez, és ezzel a menedzselés színvonalának emelkedéséhez vezet a folyamatos fejlesztés fontos eszköze azonosítja az üzleti és vevői kapcsolatok területén a kiválósághoz vezető kulcsterületeket azonosítja az üzleti eredményességhez vezető legjobb gyakorlatokat és az azokat alkalmazó vállalatokat a siker feltételeit számszerűsíti és megkeresi az okokat (miérteket) is referencia pontokat, reális alapot szolgáltat a tervezéshez
  • erőforrásokat szabadít fel, mivel nem kell „újra feltalálni a kereket”

Ugyanakkor a benchmarking nem:

  • a másolás eszköze
  • az öncélú mérés eszköze
  • ipari túrizmus
  • csodaszer

A benchmarking vállalati alkalmazásainak két legnépszerűbb formája:

A vállalatok a benchmarking tevékenységet leggyakrabban egyes kiválasztott vállalati területek teljesítményének összemérésével kezdik (diagnosztikai benchmarking), majd ezt követi a vállalat működésének átfogó összehasonlítása, melynek keretén belül a teljesítményre és a fellelhető gyakorlatokra vonatkozó adatok kerülnek összehasonlításra (holisztikus benchmarking) más vállalatokéval. Végül a benchmarking érettség egy adott fokán a vállalat megkezdi felkutatni a más vállalatoknál fellelhető legjobb gyakorlatokat és feltérképezi az azokkal kapcsolatos folyamatokat (folyamat benchmarking).
 

 
További benchmarking Web oldalak:
Információk a Brit Iparszövetség által támogatott benchmarking és legjobb gyakorlatok kezdeményezésekről (Fit for the future, Manufacturing Probe, Service Probe, Contur, Headstart).
BENCHNET. Fizetős tagsági rendszeren alapuló Web oldal, amelyet a TBE (The Benchmarking Exchange, USA) tart fenn. Az információk egy része ingyen hozzáférhető.
A Juran Intézet a benchmarking módszer elterjesztésében úttörő szerepet játszott.