Integrált célorientált teljesítmény menedzsment rendszer modell

 
A versenyképes nemzetközi nagyvállalatok által alkalmazott integrált rendszerek ismérvei, alkotórészei:

  • a versenykörnyezetből és az érintettek reális igényeiből kiinduló stratégia
  • a stratégiából kiinduló tervezés (a stratégiai és taktikai tervezés integrált)
  • a tervezésen belül mérhető és világos teljesítmény célok kitűzése
  • egy szabályozó mechanizmus működtetése mind a stratégiai célok, mind a rövidtávú tervcéloknak és az elérésükre vonatkozó megközelítéseknek a tapasztalatokon és a környezet változásain alapuló aktualizálására
  • a teljesítményértékelés és anyagi motiváció összekapcsolása a teljesítmény célok elérésével

Egy ilyen rendszer egy lehetséges felépítése a következő:

 

 

  1. A vállalat vezetése rendszeres időközönként áttekinti a versenykörnyezet változásait és az érintettek elvárásait, lehetséges hozzájárulásukat. Ez összevetésre kerül a küldetéssel és a jövőképpel, végül a középtávú vállalati stratégia módosításra kerül.
  2. Az éves keret (vagy negyedéves görgetett) pénzügyi és működési terv a stratégiára támaszkodva kerül kidolgozásra.
  3. A vállalat egy átfogó teljesítménymérő rendszert működtet, amely a tervezettől való eltérést a lehető leghamarabb jelzi. A célok kitűzése ambiciózus módon történik, figyelembe véve a hasonló körülmények közt tevékenykedő legjobb vállalatok által elért eredményeket (teljesítmény benchmarking).
  4. A stratégia egy magas szintű kiegyensúlyozott mutatószám táblán (scorecard) is szemléltetésre kerül, amely tartalmazza a kulcsfontosságú mutatók közötti ok-okozati viszonyra vonatkozó feltételezéseket is mind a pénzügyi, mind a nem pénzügyi mutatók tekintetében. A pénzügyi mutatószámok, és ezzel az egész tábla csúcsán a gazdasági hozzáadott értékre és a szabad cash flow-ra vonatkozó mutatók helyezkednek el.
  5. Az egyes üzleti egységek elkészítik saját mutatószám táblájukat a vállalati szintű táblából kiindulva, figyelembe véve az adott üzleti egység prioritásait. A kisebb egységek megismerik a magasabb szintű egység tábláját, és maguk számára az annak támogatására kitűzött célokat egy célkitűzés mátrixba gyűjtik, s annak segítségével rendszeresen ellenőrzik az előrehaladás mértékét.
  6. Az üzleti egységek vezetői és beosztottjai bónuszt a rájuk vonatkozó táblán vagy célkitűzés mátrixban szereplő teljesítménymutatók elérésének mértékében kapnak (a pénzügyi jellegű mutatók súlyfaktorainak összege haladja meg az 50%-ot). Alacsonyabb szinten a táblákban szereplő mutatók mellé – a pénzügyi sikeresség fontosságát hangsúlyozandó – megfelelő súlyfaktorral bekerülnek a vállalati (vagy annál kisebb egységre vonatkozó) legfontosabb pénzügyi mutatók. A vállalati hierarchia felső szintjein hangsúlyos szerepet kap a gazdasági hozzáadott érték.